Artbidy.com
×

Sztuka elitarna – tak, sztuka masowa – nie. Cytat ten dobrze oddaje najważniejszy rys sztuki Franciszka Starowieyskiego, artysty zafascynowanego sztuką XVII-wiecznych mistrzów, który sam tworzył intelektualne przedstawienia pełne zmysłowości. Na grudniowej Aukcji Sztuki Współczesnej będziecie mieli Państwo możliwość zlicytowania rysunku mistrza antydatowanego na rok 1685.

Franciszek Starowieyski herbu Biberstein

Franciszek Starowieyski (1930–2009) był polskim malarzem, grafikiem, rysownikiem i scenografem. Zapisał się też jako jeden z czołowych przedstawicieli Polskiej Szkoły Plakatu. Pochodził z rodziny szlacheckiej pieczętującej się herbem Biberstein. Studiował malarstwo w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Wojciecha Weissa i Adama Marczyńskiego, a następnie u Michała Byliny na warszawskiej Akademii. To właśnie obraz powstały w ramach dyplomu na stołecznej uczelni został wystawiony na słynnej wystawie w Arsenale w 1955. Jako twórca zafascynowany sztuką baroku antydatował swoje prace o 300 lat wstecz. Twierdził przy tym, że wcielił się w niego duch żyjącego w XVII wieku przodka. Starowieyski inspirował się także Salvadorem Dali, mistrzem surrealizmu. Mieszanka tych inspiracji jest dobrze widoczna w sztuce polskiego artysty. Z jednej strony widać w niej barokowy rozmach i dynamikę oraz zainteresowanie przemijaniem, z drugiej zaś można zauważyć surrealistyczne wizje. Co ciekawe twórca ten był agnostykiem, lecz pragnął przedstawiać duchowy nastrój w swoich pracach.

Aukcja Sztuki Współczesnej

Między 8 a 11 grudnia będą Państwo mogli zlicytować rysunek zatytułowany Małe świństwa między rodzicami (tytuł zamieszczony na dole pracy jest w języku niemieckim: Eine kleine Schweinerei zwischen Elterenleuten). Praca ma wymiary: 81 x 48 cm i jest sygnowana przez autora. Rysunek ten zawiera klasyczne motywy występujące w repertuarze chwytów Starowieyskiego. Zastosowany silny światłocień, dynamika, groteska, surrealizm widoczny w przenikaniu się i powielaniu postaci rodziców od razu przywodzi na myśl twórczość mistrza.

Dodano 2022-12-06 w Historie przez Alicja Graczyk

Powiązane departamenty

Powiązani artyści

Powiązane aukcje

Powiązane obiekty

Koszyk